Make your own free website on Tripod.com

  
                                
Inside the WHPA
State Champions
Award Winners
WHPA Bylaws
Hall of Fame
NHPA/WHPA Membership
Tournament Guidelines 
Scorekeeping Guidelines
State Tourn. Guidelines
WHPA Photos
WHPA Historical Artifacts 
WHPA Library
WHPA Newsletter
Inside the NHPA
Natstats - WI
Court Layout
NHPA Bylaws
NHPA Officers
NHPA web site
Comments?

Heidi Poppe
Copyright 1999- 2008 [WHPA]
All rights reserved.
Revised: January 23, 2009.

State Champions


Home
| Officers | Events | Clubs | Links  

2009 State Champs

    

Mens  Ken Heinritz
Womens Gert Wilcziek
Elders  Paul Wilson
Junior Boys Jacob Birch  
Junior Girls Aleena Cook
Cadet Boys Blake Lazaris
Cadet Girls Abby Aiken
State Doubles Ryan Hyatt & Randy Rein
   
Club Team 
   A Close Doesn't Count
   B Kenosha #1
   C Kenosha #2
   D Kenosha #3

Past State Champions

Men
           Women        Junior Girls
Junior Boys
      Elders       State Doubles
Club Team

Men
1923    Forrest Mitchell            
1924    Seymour Johnson          
1925    Floyd Billings                
1926    Harvey Elmerson           
1927    Harvey Elmerson           
1928    Harvey Elmerson           
1929    Harvey Elmerson           
1930    Harvey Elmerson           
1931    Harvey Elmerson           
1932    Harold Scheets             
1933    Harold Scheets             
1934    Harvey Elmerson           
1935    Casey Jones                 
1936    Casey Jones                 
1937    Casey Jones                 
1938    Casey Jones                 
1939    Casey Jones                 
1940    Casey Jones                 
1941    Harvey Elmerson           
1942    Casey Jones                 
1943    Harvey Elmerson           
1944    Casey Jones                 
1945    Casey Jones                 
1946    Casey Jones                 
1947    Mike Barschy                
1948    Casey Jones                 
1949    Tommy Bartlen             
1950    Casey Jones                 
1951    Casey Jones                 
1952    Casey Jones                 
1953    Tommy Bartlen             
1954    Casey Jones                 
1955    Earl Ramquist               
1956    Carl Pfeffer                  
1957    Tommy Bartlen             
1958    Carl Pfeffer                  
1959    Tommy Bartlen             
1960    Ed Schimek                  
1961    Casey Jones                 
1962    Ed Schimek                  
1963    Ed Schimek                  
1964    Wally Saeger                
1965    Tommy Bartlen             
1966    Carl Joppe                   
1967    Tommy Bartlen             
1968    Bill Glass                      
1969    Bill Glass                      
1970    Bill Glass                      
1971    Bill Glass                      
1972    Ralph Maylahn              
1973    Harold Scheets             
1974    Bill Glass                      
1975    Harold Scheets             
1976    Harold Scheets             
1977    Rick Pritzlaff               
1978    Bill Glass                      
1979    Bill Glass                      
1980    Bill Glass                      
1981    Curt Bestul                   
1982    John Udelhofen            
1983    Harold Bestul                
1984    John Udelhofen            
1985    Carl Joppe                   
1986    Mark Stevens                
1987    Mark Stevens                
1988    Mark Stevens                
1989    Don Kangas                   
1990    Randy Rein                   
1991    John Udelhofen            
1992    Don Kangas                  
1993    Randy Rein                   
1994    Randy Rein                   
1995    Randy Rein                   
1996    Randy Rein                   
1997    Don Kangas                  
1998    Randy Rein                  
1999    Mark Mauthe
2000    Randy Rein  
2001    Mark Mauthe 
2002    Randy Rein 
2003    Randy Rein
2004    Randy Rein            
2005    Mark Mauthe  
2006    Randy Rein
2007    Randy Rein
2008    Randy Rein
2009    Ken Heinritz
              
Top

Women
1969    Sella Dollevoet
1970    Marion Ristau
1971    Marion Ristau
1972    Darlene Ebert
1973    Darlene Ebert
1974    Darlene Ebert
1975    Darlene Ebert
1976    Pat Eaton
1977    Pat Eaton
1978    Pat Eaton
1979    Pat Eaton
1980    Pat Eaton
1981    Jane Smith
1982    Shary Klopp
1983    Shary Klopp
1984    Pat Eaton
1985    Pat Eaton
1986    Pat Eaton
1987    Jane Smith
1988    Jane Smith
1989    Jane Smith
1990    Jane Smith
1991    Edie McKinney
1992    Lorraine Sternberg
1993    Lorraine Sternberg
1994    Lorraine Sternberg
1995    Lorraine Sternberg
1996    Jane Smith
1997    Lorraine Sternberg
1998    Gert Wilcziek
1999    Lorraine Sternberg
2000    Gert Wilcziek
2001    Gert Wilcziek
2002    Lorraine Sternberg
2003    Gert Wilcziek
2004    Gert Wilcziek
2005    Gert Wilcziek
2006    Gert Wilcziek
2007    Gert Wilcziek
2008    Gert Wilcziek
2009    Gert Wilcziek

Top

Junior Girls
1976    Nancy Mulry
1977    Linda VanDeurzen
1978    Nancy Mulry
1979    Nancy Mulry
1980    Nancy Mulry
1981    Tammie Mattson
1982    Debby Bestul
1983    Debby Bestul
1984    Debby Bestul
1985    Debby Bestul
1986    Debby Bestul
1987    Debby Bestul
1988    Debby Bestul
1989    Renee Sternberg
1990    Pam Steinke
1991    Heidi Sternberg
1992    Heidi Sternberg
1993    Heidi Sternberg
1994    Penny Steinke
1995    Penny Steinke
1996    Penny Steinke
1997    Nichole Riehle
1998    Nichole Riehle
1999    Nichole Riehle
2000    Tava Cook
2001    Tava Cook
2002   
Tina Riehle
2003    Tina Riehle
2004    Tava Cook
2005    Aleena Cook
2006    Kiri Cook
2007    Aleena Cook
2008    Aleena Cook
2009    Aleena Cook

Top

Junior Boys
1973    Randy Pritzlaff
1974    Tim Semingson
1975    Tim Schommer
1976    Bret Pritzlaff
1977    Bret Pritzlaff
1978    Bret Pritzlaff
1979    Bret Pritzlaff
1980    Kirk Bartnik
1981    Bret Pritzlaff
1982    Bret Pritzlaff
1983    Hank Schwartz
1984    Hank Schwartz
1985    Hank Schwartz
1986    Rich Weishoff
1987    Ken Jaeger
1988    Ken Jaeger
1989    Ken Jaeger
1990    Mark Mauthe
1991    Mark Mauthe
1992    Mark Mauthe
1993    Jason Goldsmith
1994    Shannon Rein
1995    Jason Goldsmith
1996    Wesley Rein
1997    Dustin 'Pudge' Dahl
1998    Barrent Dahl
1999    Barrent Dahl
2000    Dustin 'Pudge' Dahl
2001    Wesley Rein
2002    Kirby King
2003    Nathan Heinritz
2004    Ryan Hyatt
2005    Nathan Heinritz
2006    Ryan Hyatt
2007    Nathan Heinritz
2008    Beau Davison
2009    Jacob Birch

Top

Elders
1987    Sid Anderson
1988    Royce Wruckle
1989    Sid Anderson
1990    Sid Anderson
1991    C.L. Ollerman
1992    Ralph Maylahn
1993    Ralph Maylahn
1994    Ralph Maylahn
1995    Clayton Gage
1996    Clayton Gage
1997    Clayton Gage
1998    Clayton Gage
1999    Clayton Gage
2000    Clayton Gage
2001    Clayton Gage
2002    Clayton Gage
2003    Clayton Gage
2004    Clayton Gage
2005    Clayton Gage
2006    Clayton Gage
2007    Gene Mason
2008    Vince Jakel
2009    Paul Wilson

Top

Cadet Girls
2007    Mary Ann Aiken
2008    Christina Heinritz
2009    Abby Aiken

Cadet Boys
2007    Gunnar David
2008    Gunnar David
2009    Blake Lazaris

State Doubles
1997    John Udelhofen / John Crook
1998    Ralph Maylahn / Tony Scrima
1999    Randy Rein / Gus Schram
2000    Lorraine Sternberg / Pam Aiken
2001    Lorraine Sternberg / John Crook
2002    Wayne Totten / Bun Carley
2003    Randy Rein & Jim Larson
2004    Gert & Ron Wilcziek
2005    Randy Rein & Jim Larson
2006    Penny Steinke & Dan Bloom
2007    John Udelhofen & Jim Larson
2008    Ryan Hyatt & Randy Rein


Top 

Club Team

Year Class Team
1985 A Goldendale
1986 A Pitchin' Palace
1987 A Green Bay
1988 A Janesville
1989 A Green Bay
1990 A Wausau
1991 A Platteville
  B Kenosha
1992 A Platteville
  B Madison
1993 A Windy Hill
  B Goldendale #2
1994 A Goldendale
  B Kenosha
1995 A Goldendale
  B Fond Du Lac
C Kenosha
1996 A Close Doesn't Count
B Beloit
  C Windy Hill #2
1997 A Close Doesn't Count
  B Kenosha
C Windy Hill #2
1998 A Goldendale
B Windy Hill
  C Goldendale #2
1999 A Close Doesn't Count
  B Kenosha
C Kenosha #2
2000 A Close Doesn't Count
B Kenosha
  C Combined Locks
D Burlington
2001 A Close Doesn't Count
B Windy Hill
  C Burlington
D Menomonee Falls
2002 A Kenosha
B Combined Locks #2
  C Green Bay
D Beloit #4
2003 A Close Doesn't Count
B Beloit
  C Green Bay
D Burlington
2004 A Close Doesn't Count
B Beloit #2
  C Kenosha #2
D Washington Park
  E Marshfield #2
F Beloit #6
2005 A Eau Claire
B Kenosha
  C Kenosha #2
D Kenosha #3
  E Kewaskum
F Menomonee Falls
2006 A Beloit
B Menomonee Falls
  C Marshfield
D Deansville #3
2007 A Beloit #1
B Kenosha #1
  C Kewaskum
D Adams
2008 A Close Doesn't Count
B Kenosha #1
  C Kenosha #2
D Kenosha #3


Top 

 

Home | Officers | Events | Clubs | Links