Make your own free website on Tripod.com

  
                                
Inside the WHPA
State Champions
Award Winners
WHPA Bylaws
Hall of Fame
NHPA/WHPA Membership
Tournament Guidelines 
Scorekeeping Guidelines
State Tourn. Guidelines
WHPA Photos
WHPA Historical Artifacts 
WHPA Library
WHPA Newsletter
Inside the NHPA
Natstats - WI
Court Layout
NHPA Bylaws
NHPA Officers
NHPA web site
Comments?

Heidi Poppe
Copyright 1999- 2007 [WHPA]
All rights reserved.
Revised: November 06, 2007 .

WHPA Hall of Fame

Home | Officers | Events | Clubs | Links  

 

To nominate someone for the WHPA Hall of Fame - please use this nomination form.

 

 

1976
Harvey Elmerson - Wisconsin Rapids
Casey Jones        - Plymouth

1977
Arthur Niemann   - 

1978
Edward Wing      - Germantown

1979
Tommy Bartlen    - West Allis
Swen Bowman     - Green Bay

1980
Arnie Rupnow      - Oconomowoc
Wally Saeger       - Ixonia

1981
Bill Glass             - Vesper
Carl Pfeffer        - Milwaukee

1982
Art Klement        - Fort Atkinson
Ed Schimek        - Milwaukee

1983
Henry Bartel       - Wautoma
Ann Opsteen       - Combined Locks

1984
Harold Bestul      - Rosholt
Bob Wilkie         - Berlin

1985
Curt Bestul         - Eau Claire
Beaty Bestul       - Eau Claire
C.L. Ollerman     - Fond du Lac
Archie Johnson   - Chilton
Esther Voigt       - Fredonia

1986
Pat Eaton           - Eau Claire
Carl Joppe         - Green Bay
Jerry Kamps       - Combined Locks

1987
Susie Pritzlaff    - Germantown
Ray Specht        - Marshfield

1988
Darlene Ebert    - Fredonia
Harold Scheets  - San Diego, CA

1989
Forrest Mitchell - Schaumburg, IL
Royce Wrucke   - Horicon

1990
Ralph Maylahn   - Genesee Depot
Earl Ramquist    - Beloit

1991
Charles Christoplis - Hemet, CA - belonged to the Sheboygan Club
Wally Srenaski   - Green Bay
Cyrena Srenaski - Green Bay

1992
John Secord      - Fond du Lac
Jane Smith        - Balsam Lake

1993
Bob Phelan        - Appleton

1994
Felix Kubly        - Watertown

1995
Rick Pritzlaff     - Germantown

1996
Jim Haupt         - Milwaukee
Howie Voiles     - Lannon

1997
Ray Billen          - Kenosha
John Brezina     - Boyceville
Ray Hill             - Michigan  *honorary member

1998
Dick Hansen       - Franksville

1999
Norm Mauthe     - Platteville

2000
Sid Anderson     - Janesville

2001
Clayton Gage     - Millstown
Earl Paulson       - Beloit
Red Ferguson     - South Beloit, IL *honorary member

2002
Lorraine Sternberg     - Richfield

2003
Randy Rein         - Mosinee

2004
Edie McKinney         - Luck

2005
Ken Jaeger        - New London
Ken Kosky          - Schofield 

2006
Terry Sternberg        - Richfield

2007
Bun Carley    - Richland Center 

Home | Officers | Events | Clubs | Links